Bizden Haberler

Yöneticimiz Emre Karataş Gündemi Değerlendirdi

Şirket yöneticilerimizden, MÜSİAD Yozgat Şube Başkanı Emre Karataş, internet üzerinden yayın yapan Yozgat Çamlık TV‘de yayınlanan “Tarık Yılmaz ile Yozgat Gündemi” programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, program sunucusu Tarık Yılmaz’ın sorularını yanıtladı.

İş dünyasının Yozgat’taki önemli bir temsilcisi olarak sürece ilişkin değerlendirmede bulunması istenen Karataş; “Aslında dünyada koronavirüs etkisiyle küresel piyasalarda sıkıntılar olduğunu görüyoruz. MÜSİAD olarak yurt içinde 87 noktada, yurt dışında 94 ülkede 274 noktada yerelde ve globalda geniş bir ağımız olduğundan dolayı ülkelerin durumlarını anbean izleme imkanımız olduğundan kolaylıkla analiz edebiliyoruz.” diye konuştu.

Koronavirüs sürecinde MÜSİAD Yozgat Temsilciliği olarak yaptıkları çalışmaları anlatan Emre Karataş; “Virüs ülkemize geldikten hemen sonra, yani 16 Mart tarihinde genel merkezimiz öncülüğünde MÜSİAD kriz merkezini kurduk. Tüm üyelerimizden aldığımız raporları ve anket sonuçlarını, devletimizin ilgili bakanlıklarına raporlar halinde sunduk. Çok da güzel sonuçlar, geri dönüşler aldık. Devletimizin yanında olduğumuzu bu raporla göstermiş olduk. MÜSİAD olarak kültürümüzün kıymetli miraslarından Karz-ı Hasen geleneğini “Karz-ı Hasen Sandığı” adı altında sürdürüyoruz. İçinde bulunduğumuz bu sıkıntılı süreçte önemi daha da artan bu geleneğe gönülden sarılıyoruz. Vakit; derdi olan kardeşlerimizin dertleriyle dertlenme, dertlerine çare olma vaktidir. Karz-ı Hasen’i de bu noktada çok önemsiyoruz. Karz-ı Hasen zaten Allah rızasını kazanmak için verilen güzel bir borç demektir. MÜSİAD zaten bunu uzun yıllardan beri yapıyordu. Ramazan ayında da devam ettiriyoruz. Bu sıkıntılı süreçte üyelerimize güzel imkanlar sağladık, bu sandıktan faydalandırdığımız üyelerimiz oldu.” dedi.

Ramazan ayıyla ilgili yorum yapması istenen yöneticimiz; “Ramazan ne yazık ki biraz buruk geçiyor. Çünkü virüs sebebiyle aile ziyaretleri olsun, şenlikli iftar sofraları olsun eskisi gibi olmuyor. Yine de çok şükür, Ramazanın o güzel feyzini yaşıyoruz. Bizim her yıl ramazan ayında yaptığımız yardımlar vardı, bunları bu sene de arttırarak devam ettiriyoruz. Ramazan ayı boyunca bir elin verdiğini diğer el görmesin düşüncesiyle ihtiyaç sahiplerine yardımcı oluyoruz. Bunu sadece Yozgat’ta değil, Yozgat’ın ilçelerinde de uyguluyoruz.” dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=32MnQieOyuY

Yozgatlılara, MÜSİAD ailesine ve vatandaşlara vereceği mesaj sorulan Karataş“Biz bu kriz sürecini 4 madde halinde raporlarımızda sunduk. Virüsten dolayı ekonomik sıkıntılar ortaya çıktı. Bizler firmalarımıza şunu söylüyoruz; kendi karnenizi kendiniz oluşturun, kendi check-up’unuzu yapın. Yani ne durumdasınız, ilerleyen süreçlerde neler yaşayabilirsiniz. Bunların hepsini kendilerinin görmelerinin gerektiğini söylüyoruz. Şu anda normalleşme süreci diyoruz. Devletimizin aldığı kararlar doğrultusunda kaynak israfını engellemek, üretimi kademeli olarak artırmak ve sektörler bazında kademeli olarak normalleşme sürecine geçiyoruz. Tabi burada en önemli husus karantina, izolasyon ve mücadele kurallarının uygulanması. Çünkü biraz rehavete kapılmış bir hava var. Tabi bu süreç ve bu sürecin sonrası da bizim için çok önemli. Yapılan anketler ekonomide daralma olduğu yönünde. Çoğu sektörde kalıcı değişiklikler olacak. Lakin şunu canı gönülden söylemek istiyorum. Virüs sonrası Türkiye bir cazibe merkezi haline gelecek. Türkiye verdiği sınavda ne kadar güçlü bir ülke olduğunu tüm dünyaya göstermiş durumda. Biz de karamsar olmayalım. İleriye dönük yapacağımız işleri şimdiden planlayalım. Herkes yeni dünya düzenine göre hazırlanacak. Önceden bir tren vardı, kalkıyordu ve biz arkasından bakıyorduk. Şimdi kaçan bir tren yok diyorum. Kimse bir adım önde değil, bir adım geride değil. Tüm Yozgat halkına sesleniyorum, bu trende yani dijital dünyada yerimizi alalım diyorum. Son olarak başta sağlık çalışanları olmak üzere, kolluk kuvvetlerimize, bu süreci çok iyi yöneten devletimize, ilgili bakanlıklarımıza, halkımıza, valiliğimize, belediye başkanlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir